Yüz mezoterapisi

Yaşlanma yaşamın doğal bir sonucudur. Yapısal, genetik ve çevresel faktörler, aynı zamanda yaşam şartları yaşlanmanın sürecini etkiler. Kırışıklık cildin yaşlanmasının en belirgin sonucudur. Kırışıklıklar, durumları ve derinliklerine bağlı olarak az veya çok belirgindir. Şahsın yaşı, ırkı ve yaşam tarzı, yüz yapısına bağlıdır. Mezolift; kelime olarak cilt germe anlamına gelmektedir.

Mezolift ile kırışıklık tedavisi iki başlık altında incelenebilir; birincisi yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) uygulamalar, diğeri ise yaşlanma süreci içinde meydana gelmiş olan kırışıkların başta dolgu maddeleri olmak üzere birçok farklı uygulama ile yok edilmesi ya da azaltılmasıdır.

Özellikle orta yaş döneminde için şimdilerde gençlik iksiri haline gelen Mezolift, yıpranmış ciltlerde adeta doping etkisi yaratıyor. Mezolift yöntemiyle yüz, boyun, dekolte ve el sırtlarında oluşan yaşlanma etkilerinin giderilmesinin yanı sıra sigara ve alkolden zarar gören cildin yeniden yapılanması sağlanıyor.

Öncelikle orta yaş ve üstündekilerde, sigara kullananlarda, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmış, yıpranmış ve bakımsız ciltlerde, beslenmesine dikkat etmeyenlerde ve kuruluk veya sarkma gibi yakınması olan kişilerde iyileştirici etkisi çok belirgindir. Fakat sağlık ve estetikte olduğu gibi ciltte yıpranma etkileri henüz başlamadan, kırışıklık ve çizgiler henüz oluşmadan düzenli olarak mezolift uygulanması, cildin olduğundan daha genç, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlıyor.

Mezoterapi, anti-aging amaçlı kullanılan maddelerin vücuda uygulanması konusunda da en başarılı yöntemlerden biridir. Anti-aging özellikteki mineral, vitamin ve bazı yapısal elemanların vücuda sistemik yolla verilmesinden çok, özellikle yaşlanmanın en çok belirginleştiği bölgelere mezoterapi yoluyla uygulanması hem uygulanan ilaçların asıl gerekli olan bölgedeki etkinliğini artıracak, hem de diğer organların gereksiz yere yorulmalarını engelleyecektir.

Tedavinin ilk aşamasında profesyonel bir cilt temizliğinin ardından, ağrı eşiği düşük hastalarda bir krem yardımıyla ile lokal anestezi sağlanır. İkinci aşamada, cilde faydalı pek çok vitamin, mineral, aminoasit ve enzimden oluşan kokteyl cilde enjekte edilir. Özellikle 30 yaş ve üzeri kadın ile erkeklerde yaşlanma belirtilerinin önemli ölçüde gerilemesini sağlayan Mezolift tedavisi yılda bir kez ortalama 4-6 seanslık bir kür olarak verilebiliyor.

Bu uygulama, sıklığı kişiye göre degişmekle birlikte ilk ay; 3 veya 4 seans, ikinci ay; 15 günde 1 seans, sonra ayda 1 seans idame tedavisi şeklinde düzenlenebilmektedir. İlk beklenen etki “pırıltılı, canlı bir yüz” etkisidir. İkinci etki “mezo-lifting, yani orta tabaka-kaldırma” etkisidir. Her enjeksiyon alanında cildin gerginleştiği hissedilir.

Üçüncü etki, kırışıklıkların “dolma” etkisidir. İlk seanslarda bu etki geçici olur. Bu susuzluktan kaynaklanır. Seans sayısı arttıkça dolma etkisi kalıcı olur. Mezolift seanslarından sonra genellikle 24 saat güneş banyosu yapılmaması, uygulanan bölgelerin birkaç saat süreyle yıkanmaması ve tahriş riski yüksek her hangi bir maddenin sürülmemesi de dikkat edilmesi gereken diğer noktalardır.